بی‌درکجا

اصغر زارع کهنمویی؛ روزنامه‌نگار و پژوهشگر

بی‌درکجا

اصغر زارع کهنمویی؛ روزنامه‌نگار و پژوهشگر

بی‌درکجا

تارنمای اصغر زارع کهنمویی
روزنامه‌نگار: اندیشه، سیاست، فرهنگ و قومیت؛
پژوهشگر: تاریخ معاصر، جهان اسلام، مسائل آذربایجان و قفقاز؛

برای آشنایی بیشتر با من و نقد دیدگاه‌هایم، به منوی «حیات» در ابتدای صفحه بروید. در آنجا به‌سنت زندگی‌نامۀ خودنوشت، «تجربۀ زیسته»‌ام را دوره می‌کنم.

mail: asghar.zareh@gmail.com

این تارنما، تازه راه‌اندازی شده و در حال تکمیل است.

بایگانی

نوش‌دارویی قبل از مرگ سهراب / مردمسالاری

چهارشنبه, ۹ بهمن ۱۳۹۲، ۰۱:۳۱ ق.ظ

حتی برخی از نخبگان غربی نیز، تحریم را «نسل‌کشی» ( کاریداد یامیرا کوئتو)، «تروریسم»( فرانکلین لمب)، «اقدام علیه غیرنظامیان» و «ناقض حقوق بشر»، «جنگ اقتصادی»(راجر کورباچو) و «برخلاف حقوق بین‌الملل» (کریستین‌هارلنگ) خوانده‌اند. در کشور ما نیز، بسیاری از کنشگران سیاسی و اجتماعی، اصل تحریم را ضدانسانی و خانمان‌سوز می‌خوانند و به‌صراحت نفی می‌کنند. دو کمپین ضدتحریم در اردوگاه راست و چپ نشان از فربگی این رویکرد دارد. تحریم چنان ویرانگر که تاثیرات مخرب و منفی‌اش، به‌سان موجی بی‌انتها تا همیشه بازتولید می‌شود.

روزهای تحریم بسیار بدتر از روزهای جنگ است چه، جنگ آدابی دارد بخشی از جامعه برای جنگیدن، لباس رزم می‌پوشند و به جایی به‌نام جبهه عزیمت می‌کنند و بر اساس تمام قوانین جنگی، غیرنظامیان از آتش گلوله طرفین باید در امان باشند. صلیب سرخ نیز در حمایت نظام بین‌الملل و طرفین درگیر، آزاد است که برای دفاع از غیرنظامیان وارد تمام حوزه‌های نظامی و غیرنظامی شود. اما در تحریم، اتفاقا این غیرنظامیان هستند که بدون هرگونه پوشش حمایتی، بدترین آسیب‌ها را تحمل و نظامیان اتفاقا کمترین آسیب این عرصه را تجربه می‌کنند. شرایط جنگی، حقوقی آشکار در حمایت از غیرنظامیان و مردم عادی دارد اما در شرایط تحریم، نه تنها قانونی حمایتی مطرح نیست چه ماهیت تحریم، در راستای «نقض» و «تحدید» است.

نقضِ حداقلی حقوق بشر نیز، فاجعه قلمداد می‌شود. اندیشمندان نسل دوم حقوق بشر، اینک فراتر از حقوق فردی و اجتماعی از حقوق ویژه‌ و جمعی گروه‌های مختلف اجتماعی سخن می‌گویند. تحریم، نقض گسترده حقوق بشر و تحمیل شرایط غیرانسانی بصورت مطلق برای همه گروه‌های انسانی است. اینجا است که تحریم، نسل‌کشی قلمداد می‌شود و می‌تواند به‌عنوان یک اقدام علیه بشریت مطرح شود.

بله، تحریم بد است و برخلاف تصور برخی، اصلا هم «کاغذپاره» نیست. ایران به‌دلیل بی‌کفایتی مدیران پیشین می‌رفت تا «همه چیز» را پیش پای سفیران ناپرهیزکار قربانی کند. «همه چیز» را عمدا و با دقت به کار بردم؛ همه چیز یعنی؛ محیط زیست، نظام اقتصادی، بازارهای تجاری خارجی، توریسم، چرخه تولید، صنعت، کشاورزی، کشتیرانی، مبادلات علمی، آکادمی، سلامت، ایمنی و... و گذشته از فضای سخت، تضعیف و به‌ هم ریختن همه عرصه‌های نرم ایرانی؛ از جمله فرهنگ، سرمایه اجتماعی، اخلاق، مشروعیت و جهان باور.

تحریم‌های چندلایه، ترور مستقیم مردم ایران بود گرچه ماشه را آمریکایی‌ها کشیدند اما باروت را کسانی پر کردند که خود را «خدمتگزار» خواندند. تحریم‌ها، دلال‌های امنیت و انباردارهای باروت را آزار نداد، این مردمِ بودند و هستند که خیابان‌به‌خیابان دود ناشی از بدسوزی خودروهای تحریم را تنفس کردند و می‌کنند و دم‌به‌دم به مردن نزدیک می‌شوند.

تحریم‌ها می‌رفت تا به‌ قول جامعه‌شناسان، ایران را به فروپاشی کامل برساند. اما انتخاب مردم ایران در انتخابات 24 خرداد، به جهان پیام داد که می‌خواهد خط تحریم را بشکند. سیاست‌های هوشمندانه دولت جدید در شکستن خط تحریم بسیار قابل تامل و گشایشی برای رهایی بود. کارشناسان اقتصادی صراحتا از تاثیر شگرف این گشایش حداقلی، در اقتصاد کشور سخن گفتند و کنشگران اجتماعی، از رویکرد دولت جدید و مدیریت سیاسی تیم دیپلماسی، تجلیل کردند.

خط تحریم‌ها شکست و البته این آغاز راه است. نوش‌دارویی است که این بار قبل از مرگ سهراب آمده است. اما همین مقدار هرگز نمی‌تواند منجی اقتصاد آشفته و جامعه بحرانی ما باشد. این تنها کمی و فقط کمی می‌تواند از التهاب عمیق جامعه کم کند اگر ادامه نیابد بلافاصله به روزهای پسین برخواهیم گشت. ضروری است دولت با ایستادگی و تدبیر، این راه آغازشده را تا آرامش کامل جامعه ادامه دهد.

  • اصغر زارع کهنمویی

تحریم

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی