بی‌درکجا

اصغر زارع کهنمویی؛ روزنامه‌نگار و پژوهشگر

بی‌درکجا

اصغر زارع کهنمویی؛ روزنامه‌نگار و پژوهشگر

بی‌درکجا

تارنمای اصغر زارع کهنمویی
روزنامه‌نگار: اندیشه، سیاست، فرهنگ و قومیت؛
پژوهشگر: تاریخ معاصر، جهان اسلام، مسائل آذربایجان و قفقاز؛

برای آشنایی بیشتر با من و نقد دیدگاه‌هایم، به منوی «حیات» در ابتدای صفحه بروید. در آنجا به‌سنت زندگی‌نامۀ خودنوشت، «تجربۀ زیسته»‌ام را دوره می‌کنم.

mail: asghar.zareh@gmail.com

این تارنما، تازه راه‌اندازی شده و در حال تکمیل است.

بایگانی

شاید این جمله روشنفکری که زمانی گفته بود : « تاریخ خاورمیانه را با خون نوشته اند با خون خداباوران » پربیراه نباشد . خاورمیانه اگرچه خاورنفت است اما خاورخون نیزهست . مرز دراین نقطه از خاک نه با مذاکرات مصلحانه که با خون فرزندان خانه حفظ می شود .

دراین میان ، مرزهای ایران خونین تراست .از تاریخ میانه وکهن که بگذریم ، مقاومت جانانه مردم آذربایجان را در برابر قشون تزار روس می توان نقطه آغازین خون در برابر خاک و خود در راه خدا دانست.

اگرچه عهدنامه های سنگین گلستان و ترکمنچای این موالید نامیمون بی کفایتی قاجار، روح بلند ملت ایران را سرگشته وغمگین ساخت اما این غمباد تاریخی با حماسه ای الهی وبی نظیر برای همیشه التیام یافت حماسه ای که فرمانده 80 سال قرن را فتح ارزش ها خواند .

27 سال پیش خرمشهرایران ، همچون گنجه ، قره باغ ، شیروان ، تفلیس ، باکو و... زیرچکمه بیگانگان وحشی، خونین شهر شد اما تنها 19 ماه بعد، این شهر سراسر درد با حماسه فرزندان بزرگ ایران آزاد شد واز حلقه افسوس خارج گشت .

فتح خرمشهر سناریوی نانوشته بیگانگان را برهم زد سناریویی که آذربایجان را پاره پاره کرد وافغانستان و بحرین وگرجستان و تاجیکستان را از پیکره مادری خود جدا ساخت و ایران را در غم تاریخی پاره های تنش فروبرد .

حفظ مرز برای انسان در همه فرهنگ ها رنگی از تقدس دارد اسلام اگرچه جهاد را تنها برای خدا جایز می داند اما حب الوطن را سروده و دفع ید را تاکید کرد ه است انسان بی وطن ، انسان بی هویت است نمی توان بدون زمین ، برخاک افتاد وسجده کرد.

فرزندان پابرهنه پیرجماران ، 27 سال پیش با نفیرگلوله ها زیباترین ملودی تاریخ را نواختند. سرود بی نظیر « خرمشهرآزادشد » مطلع آزادگی ایرانیان بود و راوی گوش نواز حماسه های بی کران و بی شمار جنگی نابرابر و ناتمام .

آیندگان در مطالعه تاریخ معاصر این آب وخاک باخت های مکرر را که می خوانند آه از نهادشان برخواهد آمد و آنجا که دیگرهمچون خوانندگان حرفه ای رمان های بزرگ ، منتظر مرگ قهرمان و پایان داستان هستند ، خالق هنرمند قصه ، با حماسه ای درخشان سطریت را چرخانده ومسیرقصه را تغییر خواهد داد : خرمشهر آزاد شد. 

خرمشهر دهه 60، خرمشهرخون و درد و رنج و محنت و ستم و شهادت است شهر حماسه و افتخار .

خرمشهر دهه 80 اما ، خرمشهر آه و یأس و درد و فقر و عقب ماندگی است، شهر فسانه و افسوس .

شهری که روزی خاکش با خون مردان پاک خمینی غسل داده شد، اینک نظاره گاه چشمان نورسیده نسلی است که خرمشهر برایش نه خاطره که تاریخ است تاریخی مدفون در چاه ویل فقر و بیچارگی .

شهری که دیروز بهترین فرزندان چهارگوشه ایران ، جان در جامه گذاشتند و تقدیم اهالی داغ دیده اش کردند، اکنون مردمانش فراموش شدگان می مانند . و تنها     سوژه های تبلیغاتی ایام انتخابات هستند . 

شهری که روزی جهان آرا ها درآن جمع شدند و وجب به وجب آن را با خون پاک خود آراییدند، اکنون از ذهن و دل ها فراموش شده و تنها به عنوان یک مجسمه گاهی گردگیری می شود .

در متدلوری تاریخ جدید، دیگر حفظ آثار فیزیکی برای معرفی شکوه گذشته به نسل آینده کافی نیست. تاریخ اجتماعی که تار تنیده ای از گذشته به حال است ‌مکمل باستان گرایی و شرط لازم تاریخ نگاری است . نسل معاصرگذشته را با عینک حال می بیند اگر شیشه این عینک را غبار ناکامی فرا بگیرد رویت گذشته امکان پذیر  نخواهد بود .

حماسه های مردان خدا و آزادی معجزه آسای خرمشهر، تنها زمانی در دل و قلب آیندگان ثبت خواهد شد که مسئوولان ودایه داران، ارزشهای واقعی و انسانی دفاع مقدس را همچون حفظ موزه ای آثار نه درکتابها، مقاله ها ، پرده های سینما ، کتابخانه ها و تخته سیاه ها که در رفتار ، کردار وزندگی فردی و جمعی خود پاس دارند.

اگر چنین نباشد این افتخار بی نظیر تاریخی نیز همچون همه تاریخ پرافتخارایران واسلام به فراموشی سپرده خواهد شد. چه ایرانیان تاریخ را با دل و ضمیر خود نگه  می دارند و نه با ذهن و حافظه ، که به قول مشهور این قوم حافظه تاریخی ندارند .

پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران – تهران

http://www.jamaran.ir/fa/NewsContent-id_12739.aspx

 

 

  • اصغر زارع کهنمویی

آزادی

جنگ

خرمشهر

دفاع مقدس

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی